В днешно време коледната звезда /Poinsettia/ e безспорният фаворит като растение символ на Коледата, но има още няколко растения, които са символични за Коледните празници и тяхната символика идва още от предхристиянски времена и се е вплела и в християнските вярвания и традиции.
Белия Имел - вечно зелено, паразитно растение от семейство Viscaceae , рода Viscum е разпространено в Европа и е обект на много легенди и вярвания. Семената на растението разнасяни от птиците се развиват върху кората на гостоприемник - най-често ябълкови, липови, дъбови дървета. Те се свързват чрез haustorium в проводящата тъкан на растението върху, което паразитира и се снабдява с хранителни вещества и вода от своя гостоприемник. В късната есен, когато листата на широколистните са изпадали и клоните на гостоприемника са голи, имела е със жълто-зелени листа.
https://levensgarden.files.wordpress.com/2011/12/dsc04670.jpeg?w=640&h=480
Може би точно това е свързало имела с толкова митове и легенди. Древните келти са вярвали в мистичния характер и непобедимост на растението. Използвали са го в празненствата за зимното слънцестоене. Друидите са приписвали на това растение изключителни лечебни свойства. Още древните гърци са разнасяли славата на имела като изключително - това е "златната клонка" на Еней / по Вергилий/ , които се е отправил към царството на Хадес, но трябва да премине през тъмната гора. Точно тази "златна клонка" му помага да премине през голямата мрачна гора и принуждава лодкаря да го пренесе през реката Стикс. Скандинавската легенда за бога Балдер и майка му Фрига, чиито сълзи се превръщат в перлените плодове на имела, и нейната благословия превръща растението в защитник, а всеки, които застане под имела получава право на обич и целувка. Този романтичен обичай да се целуват под клонки от бял имел по време на Коледните празници съществува в Англия от 16в. Букетчета от имел се държат в къщите в Италия за предпазване от грамотевици, а в Швеция вярват, че клонки имел предпазват от пожар. Вярвало се че захранени с имел ялови животни зачеват.
https://levensgarden.files.wordpress.com/2011/12/dsc04684.jpeg?w=400&h=300
Джел / Ilex aquifolium/ - този вечнозелен храст с ярко червени сферични плодове е неотменима част от коледната декорация. Този храст присъства в много паркове и декоративни градини. Поддава се на резитба и макар, че расте относително бавно се получават много добри топиарни форми. Растението е двудомно, т.е има мъжки и женски растения. Плодове, които са безспорната украса на това растение дават само женските растения. Когато засаждате растение имайте това предвид. Растението се развива добре на слънце и полусянка, като младите растения изискват редовно подаване на вода, но и добре дренирана почва. Почва неутрална или слабо кисела. Размножава се от семена и доста лесно от резници в края на лятото. Съществуват приблизително 400 различни видове - едни от най-разпространените са ilex crenata с овални листа и черни плодчета, преди всичко използван за жив плет, Ilex verticillata- любим на птиците, предпочита по-кисели почви, често страда от хлороза
http://www.pariscotejardin.fr/wp-content/2015/11/ilex_verticillata_houx_arbuste_octobre_2015_3.jpg
Има около 100 вида Ilex aquifolium, така наречения английски
Лъскавите му листа с остри шипчета и червеничките плодове красят салфетки, картички, венци.
Неговите клони са украсявали домовете в Римската империя по време на Сатурналийте-чествания през втората половина на декември на бога на земеделието Сатурн. Римляните са го считали за знак на добра воля и са го изпращали на младоженци като благопожелание. Един от видовете ilex paraguariensis влиза в състава на предпочитания в Латинска Америка чай- мате. Клонки на илекса украсяват и китайски храмове по време на Китайската Нова година през февруари. Според християнската символика бодливите му листа символизират Христовия трънен венец, а червените плодове - кръвта Христова.
Коледна роза /Helleborus / , кукуряк - това е растение с произход Европа и особено разпространено на Балканите. Кукуряка /helleborus odorus/ e едно от най-рано разцъфващите цветя по горските поляни.
Най-разпространени са хибридите на Helleborus orientalis . Лесни за отглеждане. Обичат слънце или шарена сянка. Умерено влажна почва, но понасят и засушаване.
http://stories.rbge.org.uk/wp-content/uploads/2013/12/Helleborus_orientalis_19330420A_Balls_292_1-300x225.jpg
Това растение е наложено като символно за Коледните празници покрай една много мила и поучителна легенда. Една овчарка среща тримата влъхви, които носят скъпи дарове на младенеца. Тя няма нищо , което би могла да дари на Младенеца и изпитва мъка, че не може да занесе като дар поне стръкче цвете в това зимно време. Дълго напразно се лута в гората. Ангел-спасител се смилява над нея, виждайки безпределната и мъка и извършва чудо. В краката на момичето снега се стопява и от проронените сълзи излизат нежни бели цветя. Ангелът и прошепва, че този дар е по-ценен от смирната, тамяна и златото, защото е изстрадан и постигнат с много усилия и любов. Тези нежни бели цветя момичето занася в дар на Светия младенец.
Легенди и вярвания, преминавали през годините от древността, до наши дни, създали на няколко растения приказен ореол и превърнали ги в символ на най-обичания и вълшебен празник.
Няма коментари:
Публикуване на коментар