Съдовете, засадени с летните едногодишни растения с всеки изминат ден загубват своето очарование. Повечето едногодишни са вече в края на цъфтежа си или най-малкото
пикът на цъфтежа им е преминал. В началото на есента е добре да ги освободим от попреминалите цветя, които са ни радвали
през лятото и да ги засадим с нови
растения, подходящи за есенно-зимния сезон. Добре е да ги изпразним
от почвата, да ги почистим и дезинфекцираме и запълним с нов почвен субстрат. Есента ни
дава възможност за доста добър избор от растения и комбинацията от тях.
Есенния контейнер се засажда по-плътно / отстоянието между растенията е
по-малко/, предвид на по-краткия сезон
и не така интензивното нарастване
на растенията. Може да се комбинират
растения със сходни изисквания към почва
и поливане.
![]() |
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/92/dc/fe/92dcfe18d16294a29a5de9d3cdcd091f.jpg |
Есенният сезон ни
предлага няколко класически комбинации
от цветя, които биха могли да бъдат изпълнени в много варианти. Хризантемата,
брасиката, виолата, ерика и калуна, капсикум, циклама, декоративни треви-това
са хитовете на есента. Допълнени с
други структурни растения / бръшлян, хойхера, лавандула, сантолина, евонимус, калоцефалус, дребни видове симфорикарпус, голтериа / се получават красиви цветни композиции. Успешно и с добри декоративни качества са капсикума и соланума. Те разнообразяват текстурата, внасят цвят и усещането за богатството на есента, за удовлетворението от градинарството.
![]() |
https://www.pinterest.com/pin/554576141598782862/ |
Умелото съчетаване на растенията по
цвят и структура могат да дадат
прекрасни резултати Растенията, които
са ефектни през есента и зимата в
по-голямата си част се чувстват
достатъчно добре в ограниченото пространство на контейнера, а и това е
добро решение с оглед мобилността и възможността за по-добро запазване на растенията. Разполагаме ги обикновено на слънчеви и закътани места, запазени от вятър и валежи. Красиво изглеждат и няколко съда, които са поставени в група. Контейнерите могат да бъдат еднакви или да се различават по големина и височина.
![]() |
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/8e/ed/88/8eed88014c28046b38f24107b13298d5.jpg |
![]() |
https://www.mestergronn.no/wp-content/uploads/2014/07/MG-host-14-015-s.jpg |
Разполагаме ги на места, където ще можем да ги наблюдаваме през прозореца или близко до входна врата, на веранда, на места, на които ще може най-често да радват погледа ни.
![]() |
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/f4/a5/a6/f4a5a65667feca4d99c5b9639118cb60.jpg |
Съдовете за от особено значение. Съществува такова разнообразие от съдове като материали, форми и големини. Добре е да изберем подходящи за мястото, на което ще бъдат поставени, както и за растенията, които ще бъдат засадени. Важно условие е да бъдат с добър дренаж, защото няма растение, което да се чувства добре в преовлажнена почва при ниски температури. Подходящи са дървени сандъци, бурета, керамични съдове, както и пластмасови от издръжлива на атмосферни влияния пластмаса, за екстериорно засаждане. Освен съдовете разположени в градината и на веранди, тераси и балкони, есенни контейнери изглеждат прекрасно и на первазите на прозорците и балконите.
![]() |
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/2a/31/96/2a319692074d85dd95d80e1f5e0e7682.jpg |
![]() |
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/f0/3b/07/f03b0729c58cf85601c185d2acae0b6b.jpg |
Тук може да се развихри допълнително въображението и да се направи истински есенен пейзаж или една мини есенна градинка. Много често тематично се добавят, без това да пречи на развитието на растенията
в цветната композиция, допълнителна
декорация / тикви, керамични фигури, клони, сухи
листа, слама/. При много от тези композиции отделните растения се аранжират с транспортните си саксии, като се търси относително временен ефект в рамките на месец до два. Те са част от есенната декорация на дома. Есенните контейнери остават като декорация докато бъдат заменени от коледните в края на ноември или началото на декември. Освен че внасят цвят в градината и по фасадата на дома, са и лесни за поддръжка. Ако не са под навес ще бъдат овлажнявани от дъждовете, трябва само да се отстранява останалата вода в подложката, ако има такава. Подхранване с торове не се налага. Само трябва да се вземат мерки за защита при рязко понижаване на температурите, защото някои по-топлолюбиви растения могат да не издържат.
Тепърва ни предстоят къси, мрачни и студени дни. Есенноцъфтящи, засадени в контейнери пред прозореца или в градината ще разнесат сивотата и тъгата на есенния ден, ще го изпълнят с цвят и настроение.
Няма коментари:
Публикуване на коментар