Вече в последните дни на септември все повече оглеждаме градината и набелязаните места за засаждане на новите луковици лалета, а и други пролетни луковични цветя. В следващите седмици предстои да ги засадим и до последно обмисляме новите кътчета в градината, които да направят пролетната градина блестяща, изпълнена с цвят. След сивотата на зимата, пролетта ни е потребно да виждаме много красиво нацъфтели цветя. Луковиците на лалетата изчакват температурата на почвата да се снижи до около 5°-8°C и тогава е време да ги засадим в почвата, но на кои точно места да бъде това, така че в периода на цъфтеж ефекта да е възможно най-добрия.
През пролетта ни се иска максимално да се насладим на цветовете на тези прекрасни цветя. Искани се да ги виждаме в пълен блясък на различни места в градината.
Покрай алеята е предпочитано място за компактни групи от лалета, особено ако там мястото е достатъчно слънчево, както за ранните сортове, цъфтящи преди да се развият листата на дървета и храсти, така и за по-късните сортове. Тук е мястото на различни видове лалета с височина 40-60 см, като в най-предната част на лехата може да се поставят луковиците на ниските от групите на Kaufmanniana и Greigii. В лехата е добре лалета от различни видове да бъдат в групи от най-ранните до най-късните, за да има от края на март до почти края на май, цъфтящи лалета. Не бива да се пренебрагват и по-нетрадиционно изглеждащите от Viridiflora и Parot. Едрите им и малко разхвърляни цветове, както и зелената ивица на Viridiflora, правят цветната леха да изглежда по-артистично и закачливо. В комбинирането на цветове развихряме въображението си и ги комбинираме, така че през пролетта вида им да предизвиква възклицания. При засаждането на луковиците на лалетата може да се засадят и виоли, или клубенчета на анемоне бланда, с което на пролет ще имаме прекрасен цветен килим.
Лалета от групата на Kaufmanniana са с достатъчно къси стебла и са много подходящи да направят цветно петно сред камъните на скалния кът. На свободни места, според големината може да се засадят луковичките им по единично или в по-голяма група от поне 5-7 луковички. Тук могат да бъдат в комбинация с чаровните нарциси Tête à tête. Още преди всички останали цветя в скалния кът, те ще ни радват с цъфтежа си.
Много често сме изкушени да засадим луковици сред моравата. Там е достатъчно слънчево, но трябва да помислим кога ще се коси и няма ли това да е причина да не можем да се наслаждаваме на цвета или да не дадем възможност на луковицата да се възстанови. По единичното засаждане на луковици сред тревите, е възможно при бавно растящите треви, защото можем да косим чак когато листата на лалетата изсъхнат и са готови да бъдат премахнати. Този вариант е добър само сред мавританската ливада или в ливадата на натуралния кът на градината, където вмешателството е сведено до минимум. Това решение не е най-удачното за морава, която се нуждае от редовно косене, но спокойно бихме могли да направим една цветна група, с която да се съобразяваме при косенето. Може да бъде в произволна форма или като дълги лехи пресичащи моравата. За получаване на красива група сред моравата е необходимо да се засадят поне 40-50 луковици лалета.
При ограничено място или когато искаме да се запролетим и на балкона или верандата, засаждаме луковици на лалета, а и в комбинация с други пролетноцъфтящи луковични в контейнери. Съдовете могат да бъдат различни, дори импровизирани, но най-важното е да има възможност да се отцежда почвата от излишната вода и да позволяват луковиците да бъдат на необходимата дълбочина. Положените грижи през есента ще ни възнаградят многократно през пролетта с красиви гледки на нацъфтели лалета.
Няма коментари:
Публикуване на коментар