сряда, 29 март 2017 г.

Зеленчукова градина на балкона

Все по-често   говорим  за био храни, за екологично чисти   зеленчуци и  набеждаваме  конвенционално    отгледаните в  какво ли не.  Както все по-големи  стават страховете ни,  че  не се храним  добре,  така имаме основание да  сме недоволни  от  начина си на живот  в претъпкани от хора   и коли  градове, с мръсен въздух,  в  в оскъдната квадратура  на  на градското жилище с малко балконче.  Но даже  в тези  условия   можем  да  се  радваме  на  природата, да създадем своя малък кът,  в който в ограничената площ  на  жилището/с балкон или тераса от  поне 3-4 кв. м/  да   направим  малка зеленчукова градинка.  Много съвети  и  идеи има за това и ние няма да се опитваме да бъдем  съветници, но много ми се иска да окуражим  всички онези, които въпреки условията  биха искали да наберат  малко магданоз, босилек или  мащерка  за  ястията си, а защо не и да се насладят  на вкуса на прясно  откъснат домат или краставичка.  


Достатъчно условие  е  да имате  балкон ,  който да бъде огряван  от слънцето поне 5-6 часа.  За отглеждането на  зеленчуци в ограничените и специфични условия  на съдовете сме разказвали тук.  Както е  ясно  отглеждането на  зеленчуци  в съдове има своите специфични изисквания  и  когато се замисляме дали   да започнем своята зеленчукова градина  на  балкона трябва да се съобразим със следното:
Избор на подходящи зеленчуци: какъв вид,  какъв сорт? Най-популярните зеленчуци, които могат да се  отглеждат  в условията  на малък балкон  са:
Подправки – магданоз, босилек, мащерка, салвия.  Те се  развиват  по-добре, ако се отглеждат  в  глинени съдове.
Салата  - различни видове, както и спанак  и репички- това са едни от най-лесните за  отглеждане  зеленчуци  на балкона.Спанакът  може да се отглежда  и на  североизточен  балкон. Посят по-късно,  се налага да се предпазва от горещините и съответно  грижата за  поддържане на постоянно  влажна почва е особено важна.
Домати - подходящи са по-дребните сортове, нискостеблените сортове коктейлни доматчета, както и  други сортове детерминантни като Трапезица, Берика, но  ако имате подходяща подпора и  интетерминантните сортове могат  да се чувстват добре  на балкона. Популярните хибриди:  Гравитет F1  , Бела F1, Ръгби F1 и  директните Златиста и Мила   са подходящи.
Краставички-подходящи са  някои сортове корнишони  и  достатъчно  място,  за да  се развият по опората, която  е  осигурена  за развитието им.  Редовното поливане и  много слънце и плодовете  неминуемо ще ви изненадват  скрити под зелените листа. Ако сами посяваме семена на  корнишоните  е добре да го правим в биоразградими кофички, защото са особено  чувствителни корените им  и често  прехвърлянето им  от един в друг съд е  причина за по-дълга адаптация и преболедуване  на  растенията.
Тиквички- необходимо  е  малко   повече  площ, за да  се  разпрострат  удобно.  Достатъчно  слънце, редовно   и внимателно поливане  гарантират добрата реколта
Моркови – повечето сортове са с дължина до 20 см., така че всеки съд с дълбочина  над 30 см би бил подходящ  и се оказва,  че отглеждането им  в съдове съвсем  не е особено трудно.
Зелен фасул- дори  и при малко пространство, но с  изградена решетка или друга подходяща подпора  може да се отгледа на балкона   зелен фасул, както  и ниските сортове фасул. Красивите цветове на повечето  сортове  освен  ползата ще допринесат за  доброто озеленяване на балкона.
Салатно цвекло – много лесен за отглеждане   в съдове зеленчук, допълнително улеснение е че не трябва голям съд и още преди да  се оформят главите на цвеклото, може да  използвате прекрасните  пресни листа






Избор на съдове: дали ще са  керамични, дървени, пластмасови, с каква големина  и форма ще бъдат?  В  зависимост от  нуждите на растенията, които ще отглеждаме, размера на балкона подбираме необходимите ни съдове.  Минималния размер за отглеждане  на всички зеленчуци с изключение на подправките  е с обем  15-20 литра. В  някои  случаи, когато се отглеждат  някои сортове домати, тиквички са  необходими  и съдове  до 40 литра. За салати, цвекло  и подправки  са необходими  съдове  с доста по-малък размер/3-8 л./ .  Въпрос   на опит е  да подберем правилно   съдовете по отношение на материала, от който са  изработени. В пластмасовите  саксии, както и метални / ако  се използват/  почвата се нагрява доста и за зеленчуци, които  предпочитат по-ниски температури като спанак, салати  те  са неподходящи.  Керамичните саксии  са подходящи за много от  зеленчуците, но  почвата в тях  изсъхва доста бързо.  Домати, краставички и тиквички се развиват съвсем  добре  в пластмасови съдове  с  по-голяма  дълбочина. Подходящи са също и  дървени   съдове и плетени  от ракита кошове. Добре  е да се  съобразят съдовете с общия стил на обзавеждане на   това външното пространство.  Важно условие е  съдовете да бъдат  с добър дренаж.
Избор на почва   за отглеждането  на     зеленчуци е необходима богата  почва. Пакетирана  по 10, 20 литра може да бъде намерена в градинските центрове, но задължително е по време на вегетацията да  се подхранват растенията с  минерални или органични торове. Поради това, че в ограничения обемна съдовете почвата  изсъхва  бързо, то  е добре да се  прибави към  почвата  абсорбенти на влага, което подобрява влагозапасеността  на почвата, усвояването  на  торовете.


Засаждане  Може  да отгледате повечето  от  зеленчуците от семена.  Тогава  посяването им трябва да  стане  още в края на февруари или през   март  и  разсадите  да бъдат отгледани на достатъчно светло място у дома или в отопляема оранжерия. Често обаче пространството и условията у дома  не  позволяват оглеждането  на  разсад и затова може да се използват готови разсади. Тук  изборът  е малко  по-ограничен от  разнообразие на сортове. За  много зеленчуци  стартирането  на сеитбата може да бъде и през май или  при добро време  през втората половина на  април направо в контейнерите навън / моркови,  подправки, салати,тиквички, фасул/


Поливане  Това  е  ключово   при отглеждането   на  зеленчуци  в   съдове.  Почвеният  субстрат, особено  при горещо  време,  изсъхва много бързо и понякога се налага да се полива  и повече от един път в денонощието. Внимание към поливането  е задължително, като  щом става   въпрос  и  за малки  площи и  ръчно  поливане  е най-добре това да се прави с темперирана  вода  в по-ранните сутрешни часове, а когато се налага и привечер.
Подхранване  Добавянето на органични  или  минерални торове  е желателно, колкото и  богата да е почвата, в която са засадени  зеленчуците, особено  предвид  честото  поливане.  За всеки  отделен вид  внасянето на допълнително  хранителни  вещества  е различно, но   желанието за обилна  реколта   и отлично  качество  на зеленчуците  налагат да се използват   в определени  етапи от развитието на културата различни добавки, торове  с различно съотношение на  азот, фосфор, калий и  други микроелементи,  английска сол,  органични обогатители от типа на  оборски или птичи тор, биохумус, компост.




Удоволствието да се отгледат собствени зеленчуци е незаменимо и дори да разполагаме с оскъдно пространство не би следвало да се отказваме от него. Друго предимство е , че можем да бъдем градинари и да похапнем пресни, току що откъснати зеленчуци без да копаем, обути в гумени ботуши, без да внимаваме за вредители като охлюви и плужеци с лесна възможност да променяме местоположението на растенията, така че да получават най-много слънце или да ги предпазим от проливен дъжд или градушка. Времената се менят и ако преди години, отглеждането на балкона на градското жилище на зеленчуци  се считаше за носталгия по селото, от което си дошъл, то сега всячески се насърчава отглеждането им, дори на невъзможни  пространства. Необходимостта   от простотата  и пълнокръвието на  живота, близък до природата  е в пълна сила и за човекът, който живее в градска  среда.

Няма коментари:

Публикуване на коментар