Rose Alba |
Rose Gallica officinalis |
Damask rose |
Rose Centifolia |
Още в края на 18 в започват да се появяват нови сортове рози вследствие кръстосването на вече познати видове. Освен тези, които са съществували в Европа, от Далечният изток идват китайската роза/China rose/ и чайната роза /Tea rose/. През 60-те години на 19в. от Япония идва роза мултифлора, която е в основата на всички рози флорибунда. Идващите от изтока видове били по-различни, по издължени, с дребни и не особено ароматни цветове, чайните били много чувствителни към застудяването, но имали предимството да цъфтят през цялото лято, чак до есента. Кръстосването между ориенталските рози и розите на средиземноморието дават началото на много нови сортове. Появяват се портландската роза /Portland rose/, която е кръстоска на galica officinalis и аutumn damask и бурбонската роза/Bourbon rose/, кръстоска на китайска и роза дамасцена. По-късно кръстоска между борбонската и портландската рози дават ремонтантната роза /Hybrid Perpetual/. Тя била с повторен цъфтеж с непознато до момента разнообразие на багрите /бяло, розово, червено, пурпурно/. Освен качества новата ремонтантна роза имала и своите недостатъци и продължилото и усъвършенстване довело до създаването на първата съвременна роза / кръстоска между чайната роза и ремонтантната/. Първият сорт, които е в основата на съвременните рози се счита La France – 1876г. Тя е създадена в пепиниера в околностите на Лион, където работят семейство Гийо/ Guillot/, баща и син изключително занимаващи се със създаване на нови сортове и подложки за рози от семена, а не от резници, както се е практикувало до момента. Вече шест поколения / над 180 години/ това семейство е отдадено на създаването и разпространението на рози.
La Franse |
Ето така чайните хибриди грабват първенството на най-предпочитани рози и го държат и до днес. Старинните рози са в бяло, розово,червено и много по-късно и не съвсем изведнъж се появява и жълтата багра на розовите цветове. В основата на търсенето на жълто оранжевите нюанси на розовия цвят стои ноазет розата /Noisette /, създадена в Америка, но добила популярност във Франция. В началото на 20в. се появява първата жълта роза - Rayon d`Or, предшествана от Soleil d`Or - кръстоска от червена ремонтантна и персийска жълта роза, осъществена от Джоузеф Пернет /известен френски цветар и хибридизатор на рози/.
Rayon d`Or |
Soleil d`Or |
Създателят на La France, французинът Жан-Батист Гийо - син е създател и на полиантовата роза / кръстоска на роза мултифлора и китайска роза/. По-нататъшното си развитие полиантовата роза дължи на датското семейство Паулсен, които постигат голямо разнообразие сред полиантовити хибриди, които доста по-късно /1952г./ образуват групата на розата флорибунда.
Else Poulsen |
В последните години се работи над сортове нискорастящи рози, джуджета и миниатюрни катерливи рози. Една огромна група от съвременните рози е тази на английският селекционер Дейвид Остин, чийто рози носят очарованието на старинните рози и устойчивостта и разнообразните багри на съвременните рози. Розата е неизменно присъстваща в живота на хората от древността до днес. Имената на много сортове рози говорят за това, че розата е най-близък наш съпътник и отражение на живота ни. Сортове кръстени на известни и не толкова известни личности :
Тази роза носи името на съпругата на известен банкер, португалския евреин Исаак Перейра, който заедно с брат си Емил са собственици на една от най-големите френски банки, финансирали големи френски и европейски проекти, конкуренти на известните Родшилд
Тази прекрасна нежна роза е кръстена на екстравагантната, но печално завършила живота си, кралица на Франция
Необичайната на вид роза носи името на френски писател и журналист известен по-скоро със спорните си тези по отношение на евреите, участник в роялистки и националистически движения
Селекционирана от Дейвид Остин и посветена на естественика и автор на "Произход на видовете"
Роза с едри цветове с променлива багра по времена цъфтежа, е наречена на графинята, с която, авторът на "Младият Вертер" - Гьоте има епистоларна връзка в продължение на няколко години
Флорибунда-посветена на детската писателка Астрид Линдгрен е също толкова с жизнерадостен вид и е селекционирана от най-известните скандинавски селекционери Паулсен през 1991г.
Рози, станали символи на големи събития - примирието от 1945г. Розата Мme Meilland по случайно съвпадение е представена в САЩ в Пасаденя на 29.04. 1945 година, денят на падането на Берлин, сложило край на Втората Световна война. Така тази роза получава и ново име "Peace", а в много каталози може да бъде намерена като "Gloria Day". Същата година при създаването на ООН, такава роза е подарена на всеки един от учредителите. Така тя се превръща като символ на надеждата за мирно развитие на света.
Mme Meilland |
Розата е съпътствала е човечеството в развитието му. Това е най-често използваното цвете в хералдиката. То е на много гербове, значки, знаци, знамена.
Гледайки лога, реклами, от там също ни впечатлява нейния стилизиран образ. Розата е знак в гербовете на държави, символ на партии и събития, тясно преплетена в историческия и културния живот на човечеството.
Ароматът на рози е основен за почти всички парфюми, кремове и всякаква друга козметика. Големи производители на розово масло са България, Турция, Мароко, Иран, а в последните години и Индия, Афганистан, Китай. Розата е хоби и страст на милиони по света. Създаването на розови градини, размножаване на розови растения, дори създаване на нови сортове - това са хоби и занимание, на което се отделя много време и средства. Розите не остават никого безразличен.
Розите ни посрещат и изпращат. Розите ни съпровождат през целият ни живот. Тяхната красота и аромат са ги превърнали в обект на огромна индустрия. Много милиони рози се произвеждат и купуват като отрязан цвят и растения за засаждане, голи корени и миниатюрни рози в саксии. Холандия, Еквадор са най-големите производители на рози за отрязан цвят.
Това, че са представлявали във всички времена интерес за хората е довело до неимоверно разнообразие на това растение. За да можем все пак да обхванем многобройните видове ще продължим с класификацията.
Няма коментари:
Публикуване на коментар