четвъртък, 22 юни 2017 г.

Проблеми при розите

Красиви  рози с много цвят това е мечта за всеки, който ги отглежда. Много често  за възхитително изглеждащи рози, стопаните им казват, че не полагат особени грижи и това сигурно е така. Съществува и  обратния случай, когато се полагат неимоверни грижи, но растението  съвсем не изглежда добре, липсват цветове или са  некачествени, дребни, има проблеми с листата, с една дума растението не е здраво.


В сравнение с много други многогодишни цветя, розите не се нуждаят  от кой знае какви специални грижи и ако правилно се подберат, така че наличните условия да благоприятстват развитието им, то наистина  ще имаме превъзходни растения  без да им отделяме много  време и средства.  Преди всичко, за  да  сведем до минимум  вероятността за заболяване на нашите рози  можем да направим някои неща:
  • Когато  избираме нови растения за засаждане е добре да   си избираме здрави растения от разсадници и градини, на които  имаме пълно доверие. Да ги подбираме от сортове с доказана устойчивост на болести. В  Европа  има оценка на различните рози, която се прави в Германия. На нея са подложени новосъздадени рози / след 1950 г./ Прави им се оценка  в 11 различни  тестови градини  и в крайна сметка, онези  рози които отговарят на  тези високи критерии за устойчивост на  заболявания, естетични качества, лекота при отглеждането  получават  знак-етикет ADR /Allgemeine  Deutsche Rosenneuheitenprufung/. В момента около  200 рози са получили  този знак и това е гаранция, че   която и да било от тях ще отглеждаме с лекота и без много притеснения и грижи. Подобна оценка за  покриване на високи изисквания към качествата на розите съществува и в САЩ - AARS /All America Rose Selection/. Няколко  рози, които  имат знака на ADR:

Mona Lisa

Nostaldgie
Dolomiti

Parole

Известни със  своята устойчивост  рози са :

Ingrid Bergman

Neon
  • Друго важно условие за минимизиране на  възможностите за  заболяване  на розите,както и устойчивостта на вредители  е да бъдат създадени  оптимални условия за развитието на съответния вид  роза. Правилно подбраното място с достатъчно  слънчево греене, подходящата почва, необходимо  отстояние на  розите една от друга или от други растения, правилна резитба с оглед   добрата  циркулация на въздух, стриктно почистване около растенията от  всякакви отпадъци / изрязани клонки, увредени или заболели листа, връхчета, цветове/, правилно подхранване с органични или минерални торове. 
Лошият, нездрав вид на розовите растения и ред деформациии може да се дължи не само на болести и вредители, но и на известни  липси на  микро и макро елементи  в почвата, така че  е добре да се познават  и  Симптоми на дефицита: Наличието на  млади жълти листа или листа с големи жълти петна обикновено се дължат на хлороза. Най-честата причина е недостиг на  желязо. Когато на фона на жълтите листа жилките  са с ясен рисунък в зелено и това е особено изразено при по-старите листа  е необходимо добавянето на  манган. Недостатъчен калии  е причина за  периферни изсъхнали участъци на листата. Липсата на други  елементи като бор и калций  се съпътстват  с извиване и усукване на най-младите листа. Боракс и  яйчени черупки или торове със съответните микроелементи са потребни. Недостатъчен азот  в почвата обикновено причинява дребнолистие и  бавно развитие на стебла, опадане рано на листата.  За всички тези  дефицити е необходимо  да се подготви земята добре, да се определи  нейното рН и съответно да се реагира  и да се подхранва навреме  с комбинирани торове. Една добра пропорция  на комбинирана тор е  10:4:6 / Na:P:K/. Добрият дренаж  и правилното поливане е от съществено значение. 
Розата като всяко  друго живо същество бива нападана от  вредители и болести или обстоятелства, които са причина за не до  там добрия и вид, но тяхното познаване ни дава възможност да вземем навреме правилните мерки, за да  решим бързо и без особени последствия проблема. Има няколко Болести причинени от  гъби, които са често срещани при розите
Черно петно -  черни  големи петна с  ръбчета, след което листата падат. Засягат се както  по-старите така и по-младите листа. При липса на навременни мерки има опасност от почти пълно обезлистяване на  растението. Това явление се наблюдава най-вече през юли  и август. Причина за това толкова популярно заболяване е гъбичката Diplocarpon Rosae, като благоприятните условия са  влага придружена с по-ниски температури. Добра превенция е поливането да се извършва  така, че да не се мокрят листата на розите или да се прави във време, което позволява  да изсъхнат до настъпването на по-хладната  нощ. Сортовете рози с по-лъскави и гладки листа са по-трудно податливи на заболяването.


Ръжда - за радост това е не така често заболяване спохождащо  розите. И слава богу защото много често то може да е фатално за  заболялото растение.Причинява се от Phragmidium disciflorum  при по-хладно време / студена пролет, последвана от  рязко сухо и горещо лято/ и лишена от  калий почва. Появяват се от долната  страна на листата  леко издути оранжево-ръждиви точки.


Брашнеста мана - често срещано  заболяване, което се появява по-късно през лятото и дори към есента. Гъбички на Sphaerotheca pannosa var. Rosae,  са причината  да се покриват пъпките, листата, младите филизи с  бял налеп-плесен. Потърпевши от това заболяване са предимно по-старите сортове рози. За превенция е възможно да използвате воден разтвор на мляко



Мана -  при   голяма влажност и високи температури гъбата Poronospora  sparsa  причинява  периферни петна кафяви, след което  листата опадат. За  да се предпазят растенията от  маната трябва да  не се мокрят  излишно листата при поливане, да е добра циркулацията на въздуха. Това заболяване при розите се проявява най-често в късната пролет. Ако не се взимат ефикасни мерки, растението може да загине. При поява на  признаци е необходимо третиране със системен фунгицид.
Всяка част от растението, поразено от  гореизброените  болести  трябва да се отстранява  в момента, в който  бъде забелязан. Отстранените части трябва да бъдат изгаряни, за да не се позволи разпространение на болестта.  Третиране  на растенията/ поне два пъти през десет дни след появата на  първите пъпки/, още преди да се появят симптоми  на болестите е добре да става с   природни фунгициди / пръскане  с различни разтвори на  сода би карбонат, отвари от хвощ и черен оман, бордолезов разтвор/, а когато симптомите  на заболяването се появят  се прибягва и към  системен  фунгицид /  Топаз 100, Байфидан, /. Рецепта за  отвара от хвощ : 50 гр. хвощ изсушен / може да се купи от билкова аптека/ се накисвав 1 л. вода да престои поне 12 ч., след  което се сварява за 20 мин. и след изстиването  се разрежда  с още два литра вода. 
Макар и по-рядко  се развиват и болести  причинени от вируси. Такива са  различните мозайки - жилкова, линейна.  Листата се  нашарват по доста интересен начин по протежение на жилките или  в някакви  неправилни фигури от по-бледи жълто-зелени линии. Тези мозайки не са фатални за здравето на розите и някаква специална намеса  не е задължителна.
Както ние хората харесваме розите, така и много насекоми обичат да пребивават в тях, но това , съвсем не е безобидно за нашите рози. Те страдат, разваля се вида им, прекалено неглежиране на проблема може да доведе до  непоправими щети за растението. Затова трябва да се  познават и белезите  за наличие на Вредители:  Листните въшки /зелени мушици/ -  най-банални, но и достатъчно упорити  и често появяващи се  вредители по розите. Те се струпват по  пъпките и  се хранят със сока от младите стръкове, с което  снижават  жизнеността на растението. Може да са зелени, розови, кафеникави. Успешна борба с  въшките се води със семпли и подръчни  начини-пръскане с обилна и силна струя вода, механично отстраняване с ръка или лепенки, пръскане с перметрин /препарати, които се продават в аптеките  против главови въшки/ или с домашно приготвен препарат против въшки. Те се възпроизвеждат бързо, така че пръскане  двуразово в рамките на една седмица би било много полезно.



Завивачи - те нападат обикновено най-младите листа, които се  завиват,  а ларвите остават вътре. Тези листа се отстраняват и се изгарят.



Акари - при сухо и горещо време се появяват малки паячета, които образуват фина мрежа от паяжина по листата на розата. Появяват се дребни бели удебелени точки по листата. Следете долната страна на листата. Успешно  справяне с този проблем, като се обтриват увредените части на растението с памучен тампон напоен във воден разтвор на  спирт /10%/. Удачно е и третирането с  немския препарат Пара зомер / на парафинова основа/, което е и достатъчно ефективно  и при щитоносните въшки.
Ларви на розова листна оса - тези ларви приличат повече на гъсеници. Яйцата са разположени  от долната част на листата, така че  при наблюдение  тези листа със снесени яйца се отстраняват. Изядени  листа, на които остават само жилките и  дребни,  подобни на гъсенички са явни симптоми за наличието на този вредител.



Използването на  органични продукти макар и с по-меко действие, спомага за нормалното разпространение на други полезни  за растенията  насекоми, така че е разумно и практично да бъдат  използвани предимно такива  средства за защита. Наличието на  ларви на  бръмбари в почвата и  мравки  също биха  били  вредни  за корените на розите. Ларвите могат да бъдат механично отстранени, а  малко боракс би свършил добра работа срещу мравките.


Друг проблем при розите, несвързан с болест или вредители,  е  появата на издънки. Това са стръкове, които растат  от основата, а не от  присадката. Тук е мястото  да кажем  какви са подложките, върху които се  правят присадките.  Подложките са от роза канина / шипката/, роза лакса, роза мултифлора, роза ругоза.   Най-много  издънки дават рози, чиято присадка е направена върху роза ругоза. Когато се забелязват  издънки, трябва да се отстраняват веднага. Ако се режат на нивото на почвата, скоро ще бъдете изненадани от нови издънки. Трябва да се разрови  почвата и  издънката да се отстрани от  основата си в корена и после да се възстанови затрупването с почва. Розите отгледани от резници нямат този проблем, тъй като  те нямат подложка. При щамбовите рози трябва да се  отстраняват  всички издънки по основното стебло. Както и при всички останали растения и при розите може да се случат  още проблеми и неудачи  в развитието, но се надяваме,  че   най-честите проблеми сме споменали, както и сме създали убеждението, че избора на правилен сорт и превантивната борба с природни средства са най-важни и са гарант за доброто здраве и благоденствието на розите.












Няма коментари:

Публикуване на коментар