Красивата градина, благоденстващи растения, добре оформените и поддържани лехи изискват грижи и една от тях е да не допускаме плевелите да се разпространяват и да завземат територия в градината. За разлика от нашите любимци-цветята, плевелите са много по-агресивни, издръжливи, устойчиви и гъвкави и борбата с тях съвсем не е лесна. Упоритостта и последователността ще ни направи победители в тази борба. Не само влошават естетиката на лехата, плевелите като по-бързо растящи, бързо надделяват над растенията и отнемат храна и въздух и не само това, но те много често са приносители на някои заболявания, които се пренасят на желаните растения. Затова борбата с плевелите трябва да бъде превантивна, упорита и последователна. Градина, свободна от плевели не е невъзможно постижение, но изисква определени мерки. Предварително добра обработка на почвата, мулчиране, правилно поливане - това са превантивните мерки за намаляване количеството на плевелите в градината. Ръчно отстраняване, третиране с препарати / за предпочитане органични/, изкореняване са способите, с които можем да противодействаме на вече поникналите плевели.
Неопровержима истина е, че колкото са по-малки плевелите, толкова по-лесно е да се справим с тях. Борбата с тях започва още в късната зима, когато земята е влажна и изкореняването им е относително лесно. От този момент многогодишните плевели могат да бъдат съвсем успешно изкоренявани, в улеснение към това, че останалите желани растения все още не са влезли в период на вегетация. Използването на инструменти за по-лесно и целенасочено изкореняване улеснява процеса.
Дори да ви липсват специални инструменти, голяма стара отверка ще свърши работа. През пролетта и лятото всеки плевел в лехите, колкото ида е малък трябва да се отстранява. Когато изкореняването му е невъзможно, то се премахва задължително надземната част, за да не се развива и дава семена. Плевелите поникнали между плочите в алеите, на границите на алеи също се почистват редовно, за което има удобен инструмент.
Когато трябва да се справяме с вече поникнали плевели на по-голяма площ могат да бъдат използвани няколко прости и достатъчно щадящи околната среда начини. Най-безвреден и достатъчно ефикасен е термичен метод с вряла вода. Заливането на плевели с вряла вода със сигурност унищожава надземната част, но не винаги се справя с корените. Когато трябва да се отстраняват плевели от плочници, покрай огради, алеи често се използва и горелка за плевели.
В този случай е необходимо да се вземат предпазни мерки, особено ако плевелите са сухи. Поникналите вече плевели, особено когато са по-отдалечени от желани растения могат да бъдат третирани с лесно направен домашен хербицид от разтвор на каменна сол, оцет и течен сапун /1/2 л. оцет,чаша сол, 2 супени лъжици течен сапун/. С тази течност се напръскват листата, но в повечето случаи е потребно поне дву или трикратно третиране. Нито солта, нито оцета са безопасни за останалите растения, така че и този на пръв поглед безобиден и екологичен хербицид трябва да се използва разумно и предпазливо. Всяко празно, но разкопано и незасадено място, дори временно, трябва да се мулчира с картон или мулчиращо фолио, за да може да се запази чисто от плевели и да не се налага да го почистваме в последствие. Преди да се поникнали още плевелите, около вече засадени растения, може да се използва и
царевичен глутен, които пречи на развитието на коренова система на плевелите. Потискането растежа на плевелите е много успешно и без досадния процес на изкореняването им, а чрез мулчиране с подходящо фолио, картон, различен мулч като кори, слама. По този начин, плевелите не се изкореняват, но се задушават като липсата на светлина не дава възможност да покълнат семената им. В почвата винаги ще съществуват семена на нежелани растения, въпросът е да не създаваме условия за тяхното поникване и развитие. В това отношение помага и капковото напояване, при което се подава вода само на желаното от нас растение, а нежеланите плевели остават на сухо.
Казват, че плевели са онези растения, чиито
полезни качества все още не сме открили. Това само отчасти е така. Ако бихме оставили да се развиват свободно, то след съвсем кратко време те биха завладели цялата градина. Дори и полезни някои от тях, естетическите им качества са доста спорни.
|
Оксалис |
|
Паламида |
|
Тученица |
|
Глухарче |
|
Живовляк |
|
Цикория |
|
Поветицата |
|
Кръстец |
|
Звездица /Врабчови чревца/ |
Богатата и чиста почва, правилното поливане, навременните усилия и честия контрол са гаранция за минимално количество плевели в градината и красиви и чисти лехи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар