сряда, 24 февруари 2016 г.

Събуждайте цветята след зимния сън

Предстои началото на активния градинарски сезон. Времето ни дава възможност тази година да започнем с някои дейности в градината малко по-рано от обичайното.  Дните стават все по-дълги  и все по-често се сменят слънчеви и топли, дори необичайно топли дни с  дъждовни и с припрян южняк. Макар и малко повече от  двадесетина дни до астрономическата пролет, времето все повече прилича на истинска пролет.


В градината пъпките на дървета и храсти понаедряха,  на припек и закътано цъфна форзицията, съвсем пред разтваряне са  цветовете на магнолията. Игликата е покрила още повече места около  редиците с туя, кукурякът  е надига  в края на каменната градина с нежно пурпурните си цветове. Свещите на жълтите минзухари  светнаха сред камъните. След засяването на семената на някои зеленчуци  е добре да  извадим  луковиците, които  през есента сме прибрали от градината. Луковиците на бегонии, гладиоли, далии, кала   са преминали периода на покой  и  настъпва времето на събуждането им. Презимувалите  на закрито пеларгониуми, фуксии, агапантус, лантана  очакват   да бъдат изнесени на светло и топло място, за да  се възродят за нов живот в градината. Подготовката за новия  сезон е време да започне, за да бъдем готови когато се стопли достатъчно да изнесем   сандъчета и саксии с добре поддържани и  стартирали  растения.  Време е да извадим луковиците от  торби и щайги, където са презимували и да ги прегледаме  за мухъл, наранявания или някакви други увреждания. Всички луковици, които не са в добра форма /изсъхнали, с плесени, омекнали / е редно да бъдат отстранени.






Най-рано още през март луковиците на бегонията тубероза е добре да бъдат поставени плитко с вдлъбнатата част нагоре в нова почва в  съдове, които да отглеждаме на закрито при температура 18° - 20° C.  Препоръчително е съвсем малко да ги покриете с пръст първоначално  до 1 см над най-високата част на луковицата. Това е предпазна мярка против гниене. При последващо пресаждане в градина или в други съдове, за да укрепите растението може да  повдигнете с 2-3 см. нивото на почвата.




Още в края на февруари  могат да бъдат заложени във влажен пясък или  торф и грудковите коренищата на далиите. В прохладни помещения  с температура 16°С след около 30-40 дни от повърхността, в близост до старото стебло изникват на няколко места новите растения, съобразно това  коренището се разделя,  и се засаждат по отделно, като първоначално се гледат на закрито в съдове, след известен период на закаляване се изнасят навън и се засаждат на постоянно място, според конкретните условия /април-май/.  Оптималния брой  растения от едно  грудково коренище е 4-5. Ако се оставят повече от 4-5 нови растения, те не биха били така силни и не биха дали достатъчно много и едри  цветове.

редактирано седмица 9-17
http://www.floretflowers.com/wp-content/uploads/2015/02/edited-week-9-17-1024x683.jpg
Вторият начин на засаждане е направо, когато отмине опасността от слани   да засадите цялото коренище  на постоянно място на открито, но в този случай многото израснали стебла ще образуват голяма туфа и има възможност да си пречат, при което ще получите много, но по-дребни цветове.  Луковиците на гладиолите чакат най-дълго. 



                                    

Те се засаждат направо на открито в градината или  в съдове след като  окончателно се затопли и минат възможностите за резки застудявания. Ако нямате клубени, грудки и луковици на тези цветя или  искате да обогатите разнообразието в градината,  в началото на март е времето да се снабдите с тях. Пазарът изобилства с предложения. В почти всеки градински център, цветарски магазин  и он-лайн  градинарски   магазин, дори всеки хипермаркет  се предлагат  луковици. Важното е да се подберат здрави луковици и да се информираме за особеностите на растението, което ще получим височина, за специфични изисквания към условията на отглеждане, ако има такива. В този сезон се предлагат и могат да бъдат засаждани луковици на лилиуми,   клубени на ранункулус и анемоне, кала, луковици на фрезия, лиатрис, глоксиня. Подберете и нови сортове от хамерокалис, кукуряк, астилбе, книфофия и ахилея.  Те се продават на коренища. Това са изключително ефектни като цъфтеж и много непретенциозни за отглеждане многогодишни растения.  

 

This photo brings back the memory - smell of these freesias! .....:     lalulutres:    my all time fave scent, freesia:


     

Liatris 'Kobold'   -A shorter cultivar with dense mauve-purple flower spikes in summer growing 18 to 24" tall. They add a burst of color in mid to late summer and are great for attracting butterflies.:         

Настъпва времето за изваждане от сезона на покой  и на съхраняваните по стълбища, мазета   различни видове  пеларгониуми / мушката, сакъзчета/. Намалете стеблата и пресадете в нова, богата и добре дренирана почва. След пресаждането е добре растенията да останат на закрито при температура 16°-18°C, да се поливат редовно и при подходящи условия навън да бъдат изнасяни за закаляване. При стари растения е препоръчително да добавите в почвата  тор с бавно освобождаване, като се съобразите с указанията и големината на съда. Така растението ще има през целия  сезон редовно и добро подхранване. 





При подходящи условия / трайно задържане на  температурите над 10°-15°C/ могат да бъдат изнесени навън. Фуксията, след презимуване обикновено не вдъхва особено много надежди с външния си вид. Изглежда с изсъхнала невъзвратимо, но  като се съкратят стеблата наполовина и се пресади в нова почва и с редовно подаване на вода при  температура 16°-18°C, само след две - три седмици ще ви изненада с   появата на  нова зеленина по стеблата. Най-важното за тези така атрактивни растения е да ги предпазите от  белокрилка и други вредители, за да  растат интензивно и дадат много цветове. След първата половина на април е съвсем подходящо да изнесете вече раззеленената фуксия на открито и на източен балкон или на полусянка  да оставите  растението да  се развива и ви радва с цветовете си през цялото лято. 






Март е време за  пресаждане или обновяване на поне част от почвата на лантаната, агапантуса. Изнесени през април на открито, слънчево  и с достатъчно по количество  подхранване  ще започнат да се развиват бурно, след  раззеленяването ще се образуват и първите цветове, а това ще ви покаже,  че  сте им осигурили добри условия през зимата.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/5b/b5/d8/5bb5d80e6db6535f0e6efb273a0875c9.jpg
 След зимните дни /тази година зимата беше много благосклонна /  предстои усилена работа   по  подготовката по възобновяване и стартиране на   новите растения за градината. Засяване на семената за новите зеленчуци за този сезон, събуждане на  растенията, прекарали зимата на закрито, почистване на градината, засаждане на нови растения, сеитба на семена на едногодишни, резитба, възстановяване на моравата, прекопаване,  добавяне  на тор и компост и всичко това  в името  на възстановяване на  живота в градината.                             



Няма коментари:

Публикуване на коментар