неделя, 19 ноември 2017 г.

Малко грижи за стайните цветя през есента

Градинската работа намаля, но  грижите за стайните растения си остават неизменни  през цялата година. Особено сега, когато  след топлото лято, което са прекарали на открито някои от стайните растения, а сега отново им се налага да свикнат със специфичните условия на  дома. Бенджамина / Ficus benjamina/ който е прекарал  лятото на балкона, може би сега  не е в най-добрата си форма. Ежедневно около него  почистваме  падналите листа. Адаптирането към по-сухия въздух, стреса от  преместването са фактори, които несъмнено влияят  неблагоприятно  на растенията.


През отоплителния сезон грижата към стайните растения се  увеличава. Сухият въздух  ги  прави уязвими на акарите  и щитоносните въшки. Наблюдението на  листата  от двете страни е задължително и още при първите  симптоми - малки светли петна по листата / за акарите/ или тъмно или по-светли кафяви точици от долната страна на листата / при щитоносните въшки/, трябва да се реагира. За да не ползваме  препарати, наблюдаваме внимателно и при първи симптоми  отделяме растението далеч от останалите листно декоративни и механично с памук напоен в разреден до 10% разтвор на спирт оптриваме листата. Наистина това е много трудоемко, особено за по дребнолистните екземпляри, но върши добра работа.  Ако  вредителите са на  едно две места, може да изрежем  заразените части. На повечето растения, условията които за нас хората са комфортни, за тях не са. Високата температура над 20ºС и ниската влажност /30%/ на въздуха са неблагоприятни за шефлерата, аглаонема, азалия, дифенбахия, кротон, хамедорея, гарденя, калатея. Използването на овлажнител и то в близост до  нуждаещите се растения е добро решение, но не винаги предпочитано по ред причини. Редовното пулверизиране/ но с много фино разпръскване, за да не се образуват големи капки по листата/, а при по-големите листа и избърсване с влажна кърпа  помага растенията да преодолеят по-сухия въздух в помещенията. Друг начин е растенията да са върху подложка запълнена с вода и дребен чакъл. Не бива да компенсираме малката въздушна влажност с повече почвено поливане. Това допълнително влияе зле на растенията. Други стайни растения са любители на сухия въздух. Ако  тепърва избираме растения за жилището си трябва да се съобразим с това и да  подберем именно такива растения. Сенсивиера, арукария, гузмания, красула, аспидистра, неорегелия, ехмея, юка са растения които доста добре понасят сухия въздух, а  добре биха понесли и временно засушаване, особено ако са в по-хладно помещение /16º-19ºС/. 

Philodendron scandens

Epipremnum  eureum

Crassula  ovata

Chlorophytum comosum

Поливането на стайните растения трябва да става съобразно индивидуалните потребности на растението и  средата, в която го отглеждаме. Специфични изисквания към поливането имат растенията с мъхести листа. Тях обикновено поливаме с потапяне, като внимаваме да не мокрим листата и стеблата им. Някои поливаме в подложната чиния /сенполия, солейролия, циклама/. За  специфичните изисквания на растенията трябва да сме добре информирани, а такава информация има в много  справочници. За повечето растения зимата е период на покой и на тях не им е нужно в късната есен и през зимата подхранване с изкуствени торове, но  има и растения които започват  да цъфтят и те се нуждаят от подхранване.  Балансираните торове  10:10:10 /N:P:K/  са подходящи за почти всички стайни растения. При рядко пресаждане или добавяне на почвата можеда се подбере и комбинирана тор , но с добавка на микроелементи, които  вече липсват в почвения субстрат. Най-подходящия начин за прилагането на торовете е използването на бавно разграждащите се  торове. Те са гранулирани. Гранулите се посипват   върху почвата и с всяко поливане  се освобождава минимални количества. Често използвани са и водоразтнворимите торове, които са течни, на кристали или прах, които се разтварят в определено съотношение във водата за поливане. Полезно за растенията ни е да се придържаме към по-малки концентрации от предписаните на етикетите. Прекаляването с торенето е не по-малко вредно от липсата на хранителни вещества.

 

Доброто здраве на растенията  зависи особено от мястото, на което сме ги поставили. През студения сезон  е определено  по трудно да им намерим подходящо място. Освен със светлината трябва да се съобразим  с близостта  до отоплителните уреди, както и за защита от течения и студен въздух. Въпреки всички други  добри обстоятелства, неподходящото място  или честото местене, за да намерим такова  се отразява изключително неблагоприятно на растенията.  След като растението влезе у дома, според  специфичните му изисквания подберем  най-доброто място, на светло или по-далеч от прозореца, с достъп на слънце или предимно на изкуствено осветление,  далеч от  пътя на въздуха, които циркулира между прозорец и врати, това място да остане постоянно. Повечето растения са чувствителни към промени на местоположението им. Ако  изискванията, които имат стайните ни растения ни се виждат трудни за спазване или ни липсва опит в отглеждането на  цветя, то има няколко растения, които  почти не създават грижи и  въпреки немарливост и незнание ще се развиват добре у дома. Тези  растения - герои са:  сенсивиерата, аспидистрата, филодендрон сканденс, драцена маргината,  нолина, юка.

Dracaena  marginata
Sansevieria

Beaucarnea recurvata
Те  рядко са нападани от вредители,  понасят засушаване на почвата, както и сухия въздух на дома, почти не се нуждаят от  резитба или някаква друга периодична поддръжка. Декоративните им качества на всичко отгоре са  много добри и биха се вписали във всякакъв интериор. Всеки интериор се нуждае от  естествена зеленина. Без растения в къщи  домът изглежда студен и бездушен. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар