Март е и навън е вече ранна пролет. Тази година след меката зима, пролетта настъпва по - рано поне с месец. Погледа ни вече радват първите цъфнали дървета и храсти, цъфналите минзухари и нарциси. Това е месеца, през които започват активните действия по подготовката на лятната градина. За да ни омагьосват с цветовете си далии и гладиоли, бегонии и кали вече трябва да сме си набавили луковици и грудки, коренища и последователно да пристъпваме към засаждането им. Това са луковици и грудки, които в по-голямата си част не зимуват в почвата.

Някои от тях още при първото понижение на температурите, при първите сланите трябва да бъдат извадени, почистени и прибрани /бегония, далия/. Други като гладиолите, не са така чувствителни, но презимуват в почвата само в по-топли зими и при добро мулчиране, а трети като ирисите презимуват съвсем успешно и без полагането на допълнителни грижи. Няма градина, в която да няма поне един вид луковични, дали пролетно-цъфтящи или през лятото. Макар да имат известна разлика в структурата на подземните си части, всички тях наричаме най-общо луковични. Малко теория:
Луковица- удебелената подземна част е всъщност модифицирано стебло с листа. В долната част имат дънце и корени, а в горната си част са заострени и от там излизат новите листа и цветове. Видоизменени листа са люспите околовръст, в които се натрупват резервни хранителни вещества. Такива са луковиците на лилиум, лука, алиум, лале, нарциси, зюмбюли, ирис холандика.
 |
луковица на лилиум |
 |
луковици на нарциси и лалета |
Грудко-луковица - видоизменено стебло в основата или на върха с пъпки, от които се развиват листа или цветове. Такива са минзухарите, гладиолите, фрезиите
 |
грудко-луковици на фрезия |
 |
грудко-луковици на гладиоли |
Грудки-хранителните вещества се съхраняват в уплътнение от стебла. Имат на върха или странично пъпки /очички/, от които се развиват новите растения. Такива са подземните части на анемонето, каладиума, оксалиса, бегонията, калата.
 |
грудка на кала |
 |
грудка на бегония |
 |
грудка на анемоне |
Коренища-депо на хранителни вещества е видоизменено подземно стебло, растящо хоризонтално в почвата. Всички те произвеждат листа от горната страна и корени от долната страна. Засаждат се плитко, понякога са на самата повърхност на почвата. Такива са брадатите ириси, момината сълза, кана.
 |
коренище на брадат ирис |
 |
коренище на кана |
Грудкови корени-хранителните вещества се съхраняват в удебелените части на корените, групирани около един център. Такива са далиите, агапантуса.
 |
грудкови корени на далия |
Всички тези растения имат запас от хранителни вещества, които им позволява да прекарат латентния период . Поради тази си особеност всички луковични и грудкови растения са лесни за отглеждане, дори от най-неопитните градинари. За получаването на добри резултати е необходимо само някои съвсем прости грижи. Трябва да се знае, че запасите от хранителни вещества в подземните части на тези растения става през лятото. Затова правилното им отглеждане е залог за добър цъфтеж и успешно презимуване и стартиране в следващия сезон. Засаждането им на открито трябва да става, когато температурата на почвата на 15 см. дълбочина е достигнала около 10°-15°С, а температурата на въздуха е трайно над 4°-10°С. Добре е предварително /за бегониите и далиите/ да са събудени луковиците в топла оранжерия или в домашни условия. Гладиолите, каната, калата се засаждат направо на открито след средата на април, когато вероятността от слани е отминала. Всички луковични се нуждаят от добре дренирана почва, ако е много глинеста е добре да се добави едър пясък. Всяко от тези растения има и своя специфика при отглеждането, за което накратко ще споменем:





Бегония туберхибрида - Този вид бегонии са много предпочитани за зацветяване на
тераси, частни, а и обществени градини. Те са грудкови и относително с по-
специфични изисквания в сравнение с бегония семпрефлоренс /
кореновата/. Когато избирате грудките не е задължително те да са покълнали, достатъчно е да са твърди с не наранена повърхност. Грудките могат да бъдат положени в почвата в съдове
още в края на март в съдове в затворени помещения. Грудката се засажда с вдлъбнатата си
част нагоре, ако допуснете грешката да не я поставите правилно в почвата рискувате да я чакате по-дълго да излезе стеблото над почвата. Почти не се покриват с пръст, за да не загниват. Над най-високата част на луковицата не трябва да има повече от няколко милиметра почва /само колкото да се покрие/. Съдовете се държат на топло/18°-22°С/ и светло място /перваз на
прозорец, в оранжерия/. Поникват за 15-20 дни, като междувременно
почвата редовно се пулверизира. След поникването е добре съдовете с
поникналите туберози да бъдат поставени на светло място със сутрешно
слънце/2-4 часа/. През втората половина на април или през май,
когато трайно температурата се установи около 20°С могат да бъдат изнесени
навън, като междувременно е добре да се закалят като в по-топлите
часове на деня се изнасят навън. За по късен цъфтеж с месец -месец и половина
по-късно, може да засадите грудките направо навън през втората
половина май или юни. Грудките могат да бъдат засадени в съдове или директно в
почвата. Тези, които са в почвата трябва в края на сезона, при опасност от
слани да бъдат извадени, почистени, подсушени и прибрани за периода
на покой. Съхранението им е добре да бъде в хартиени торби или талаш при
температура около 10°-12°С на тъмно и проветриво място. Почвата, предпочитана
от туберозите е добре дренирана, богата почва. Не оставяйте почвата да
пресъхва, но не бива и да подгизва от прекомерно поливане, грудките биха
изгнили. Туберозите обичат сутрешното слънце/източен балкон/ и
полусенчести места в градината. При необходимост да бъдат засаждани на
по-слънчеви места, то подаването на вода трябва да е редовно. Подхранването
с комбинирана тор /мастербленд 20:20:20/ е добре да става на две седмици.
Туберозите са много разнообразни по цвят, форма и размер на цвета. Има
видове падащи, подходящи за висящи кошници и сандъчета, както и
изправени, подходящи за бордюри и контейнерно отглеждане. Големината и формата
на цвета е разнообразна - много едри, средни, шишарковидни, с ресничести
краища. Багрите са от бяло, жълто, оранжево червено, както и двуцветни и с
преливащи цветове. С настъпването на септември постепенно се намалява
поливането и листата на растенията започват да пожълтяват. При понижение на
температурите и опасност от слани грудките се прибират за
съхранение . След втората година, когато грудката е достатъчно голяма може да я
разрежете на няколко части , като разрезите се правят перпендикулярно на
вдлъбнатата част, така че във всяка част в горната страна да има поне по една
пъпка /оченце/. Туберози се отглеждат най-много в Белгия и Холандия. През две години
централния площад в Брюксел се покрива със стотици хиляди цветове на туберози
, образуващи красив цветен килим.


Гладиола - Произхода на това така популярно цвете е в Южна Африка. В диворастящ вид съществуват много разновидности. През последните две столетия и селекционерите са обогатили този вид с многобройни разнообразни сортове. Последните най-нови сортове са с едри къдрави листенца на цвета. Съществува голямо многообразие от багри, височина. При избора на луковици внимавайте те да са твърди и с не наранена повърхност. Най-ниски цени може да получите за голям пакет с миксирани цветове. Луковиците на новите сортове винаги са на по-висока цена. Засаждането на луковиците на открито може да става още през април. Засаждайте луковицата в добре обработена почва на дълбочина около 10-12 см. Плиткото засаждане ще направи високото стебло по-нестабилно и с възможност за деформация. Гладиола понася добре глинеста почва. Киселата почва неблагоприятства развитието, затова е необходима при киселите почви да се добави вар. Добре се развиват в богати почви. Добре е по време на вегетацията да се подхранва 4 пъти с изкуствени торове, N-P-K . В началната фаза на растежа по-високо съдържание на азот в последващите се увеличава съотношението в полза на калия. Торенето спомага за по-здрави стебла и по – обилен цъфтеж. Внимателно трябва да се прецезира съдържанието на фосфор, защото наличието му, променя киселинноста на почвата от една страна , а от друга леко съкращава времетраенето на цъфтежа. Времето на прибирането на луковиците на гладиола е важно. Когато листата са съвсем изсъхнали и луковицата е узряла. Внимателно се изваждат от почвата без да се нараняват. Не се белят горните люспи. Съхраняват се през зимата в проветриви помещения с ниска , но не отрицателна температура в хартиени торби. Гладиолите се отглеждат във висока леха. Съществуват сортове по-нискостеблени, с по-малки цветове за съдове. Добре е да променяте мястото за засаждане на луковиците в последователни години. Луковиците на гладиолите дават много детки, които след самостоятелното им засаждане през втората година вече дават пълноценни, обилноцъфтящи растения.




Далия - е едно от най-обичаните цветя в нашите градини. Разнообразието от форма, големина и багра на цветовете, височина на стеблото са изключителни. Растението произхожда от Мексико и последните два века са селекционирани многобройни сортове. Най-общо по форма и големина на цвета се делят на : едроцветни, амониевидни, кактусовидни, помпон, простоцветни, съществуват нискостеблени сортове специално предназначени за съдове. Коренищата, според сорта са различни с по-издължени или по-овални удебеления. Подбирайте коренищата да са с повече грудки и те да са твърди и със здрава повърхност. Засаждането може да стане по два начина. През февруари в плитки съдове, пълни с мокър пясък в прохладни помещения 16°С . След около 20-30 дни от повърхността, в близост до старото стебло изникват на няколко места стебло, съобразно това коренището се разделя и се засаждат като отделни растения, които първоначално се гледат на закрито, след известен период на закаляване се изнасят навън и се засаждат на постоянно място през май. Далията обича слабо алкална песъчлива почва, слънчево място, завет и обилно поливане. Вторият начин на засаждане е направо през май да засадите коренището на постоянно място, но в този случай многото израснали стебла ще образуват голяма туфа и ще си пречат, което ще намали обилността на цъфтежа и ще влоши в известна степен едрината на цветовете. Младите стебла често се нападат от охлюви, затова ако лятото е влажно разпръснете препарат против охлюви и плужеци или се погрижете с други средства да запазите младите растения. По време на вегетацията подхранвайте през две-три седмици. Трябва да се подбират торове с по-ниско съдържание на азот и по-високо на калий и фосфор / Кристалон - оранжев 6:12:36/. Поливайте обилно, особено в големите горещини може и двуразово. За високостеблените с едри глави е добре да се предвиди подпора. Когато се отглеждат за отрязан цвят се отстраняват страничните стебла. В края на есента преди прогнозираните застудявания се изважда коренището, почиства се от почвата и се прибира в хартия или в щайги на прохладно, проветриво място.


Лилиум това е едно от най-предпочитаните луковични за лятната градина. Има много сортове, различни по вид на цвета , аромат, височина /60-120 см./. Багрите на цветовете са много разнообразни, нови сортове са и с кичести цветове. Луковицата на лилиума е типична луковица, покрита с видоизменени листа, затова изглежда малко мека, но ако е здрава, без налепи, то е достатъчно добра да я засадите в градината. Луковиците на лилиума зимуват в почвата. Могат да бъдат засадени през пролетта или през есента, съответно се предлагат луковици и през двата сезона. Дълбочината на засаждане е според големината на луковицата, но обикновено 7-10 см. Обича слънчево място и редовно поливане преди и по време на цъфтежа.
Кала чудесно стои в градината и в контейнер. Предпочитайте едри, здрави грудки с повече "очички". Растения обичат богата, глинеста почва и обилна влага, но не и подгизване Грудките на калата се заравят хоризонтално с "очичките" нагоре и се покриват с почва до 1 см. Предпочитат слънчево място, но при по-горещ климат е добре да имат в обедните часове и сянка. През март, април се засаждат в съдове, а през май-юни директно в градината. Традиционна е бялата кала, но има и много нови багри на цветовете, а напоследък са много предпочитани и растенията с пъстри листа. Прекомерната влага или недобрата отцедливост на почвата довежда до гъбични заболявания, загниване на грудката. Ако навреме разберете, извадете грудката и изрежете поразената от гниенето част, това може да спаси растението, но най добрия начин е да не се преполива и да се засажда в добре дренирана почва.
Фрезия в зони 5-8 фрезията не може да презимува навън. Затова за отглеждане на открито се засажда през пролетта / края на април-май, когато температурите са трайно по-високи от
10-12°С/. Луковиците се купуват март и се подбират да са едри, твърди и здрави. Красиви са в градина или саксия различни по цвят растения. Те растат във височина, така че още след поникването е добре да се сложи бамбукова пръчка за подпора. Дълбочината на засаждане е около 4-5 см. Луковиците се садят с острата част нагоре. Може да се отглеждат директно в земята или в контейнер. Трябва да са на слънчево място и не понасят засушаване.
Кана е ефектно растение, харесвано предимно за зацветяване на обществени градини. Едрият му ръст, големината на цветовете го правят по-подходящо за по-мащабни пространства. В условията на умерен климат не зимува на открито. Коренището се засажда през пролетта /май/ в добре обработена по-лека по структура почва. Когато коренището е с повече от една пъпка, то може да се раздели, като всяка част трябва да съдържа по една пъпка и част от корена. Засажда се на дълбочина 5-6 см с пъпката към повърхността. Почвата да е добре дренирана. Нуждае се от 6-8 ч. слънце. Цветовете са много едри в различна разцветка на топлите цветове, листата също са ефектни с восъчна налепка и в цветове от наситено зелено до бакърено, според сорта.
Пролетта е време за попълване на градината с нови сортове брадати ириси, книфофия, хамерокалис, ранункулус, анемоне. Фирмите, предлагащи луковици и корени в този сезон предлагат и корени на божури, делфиниум, грудки за саксийните -глоксиня и амарилис. Красивата лятна градина се нуждае от планиране и грижа още от ранна пролет. Успех и красива градина!
отсилвияотгрварна благородно
ОтговорИзтриванезавиждам начовека коитоя има тази красива калаа
Имамтъмнатакалатъмночервенатаиличернасчервенутенъкбихискала да яимамиаз
ОтговорИзтриване