Считаме зимните месеци за почивни от активното градинарство. Често всичко е покрито с дебел сняг, през по-голяма част земята е замръзнала, дните са къси. Наистина това не са условия подходящи за работа на открито в градината. И все пак през зимата може да свършим много работа, за да подготвим добре за всичко онова, което ни предстои през по-топлото време, да се възползваме от покоя на растенията, за да извършим други полезни за добрия вид на градината дейности.
- След листопада, когато градината изглежда съвсем изчистена и подготвена за зимата вида и може да ви подскаже къде и какво ви се иска да коригирате, да подсилите или да премахнете. Зимата е и времето, в което трябва да планираме как бихме искали да изглежда градината от следващата пролет. Къде и какви дървета и храсти да се посадят, кои не изглеждат добре и вече са деформирани и трябва да бъдат премахнати, има ли такива, които ще преместим. Какви нови видове бихме искали да засадим. Ще променим ли някои зони в градината. За планирането на градината, ако решите да направите градина с изцяло собствени сили, си има основни правила, които е добре да знаете/ за тях ще стане дума по-късно/.
- Оголелите дървета и храсти и състоянието на покой ви дават възможност да се уверите в правилната резитба или какво още би трябвало да премахнете. Храсти като френското грозде, касис, цариградско грозде както и лозите се режат удачно през зимните месеци /февруари, март/, преди сокодвижението. Резитбата за много от овощните дръвчета се прави също през времето от листопада до запролетяването когато пъпките започнат да наедряват. Това е подходящото време и за резитбата на повечето храсти, особено по-късно цъфтящите. Когато се налага да отрежете по-големи клони непременно ползвайте овощарска замазка за мястото на среза, особено ако правите резитбата скоро след листопада.
- Студените зимни дни в края на годината са подходящи да направим проучване за възможността да се снабдим с най-качествените семена и семена на по-нови сортове или по-редки видове. В това отношение предлагането е толкова голямо, че ви трябва достатъчно време, за да проучите разнообразието от видове, цени, срокове на трайност и доставка /ако ги поръчате он-лайн/. Ако имате останали от предишни години семена непременно следете за срока на кълняемост, които е отбелязан на пакетчетата. Ако е изтекъл изобщо не си правете експерименти ще поникнат ли, отстранявайте ги. Това е и времето, през което посяваме семената на зеленчуците, за да можем през първите пролетни топли дни да сме готови със собствени разсади. За някои от едногодишните цъфтящи, за които е необходимо да се направи разсад, към края на периода / края на февруари-март/ е времето за засяване на семената. Тези които имат оранжерия още през януари навлизат в активното градинарство с пикиране, разсаждане и отглеждане на собствени количества разсади от цветя и зеленчуци, както и прибират първите за годината пресни листни зеленчуци.
- Студените зимни дни са трудни за птиците. Особено когато е паднал сняг те трудно намират храна, затова е редно да се погрижим за тях. Ежедневно да зареждаме хранилките, да наливаме вода или при ниски температури да разтопяваме замръзналата вода в съдовете за вода или птичите къпални. Удоволствието да ги наблюдаваме и чуваме звънкото им чуруликане сами по себе си са достатъчни, за да не пестим грижите си за тях.
- През месеците, които не работим с градинските инструменти на открито трябва да се погрижим те да ни служат добре през пролетта. Ако се налага да подменим дръжка или цял инструмент с нов, сега му е времето. В градинските центрове има големи намаления на цените и си заслужава да подменим някоя и друга остаряла лопата, садило или мотика с нови.
- Преглеждаме луковиците, които сме оставили на съхранение. Ако има гниещи или плесенясали, те трябва да бъдат незабавно отстранени. Преглеждаме и оставените на закрито за съхранение пеларгониуми, фуксии, като отстраняваме ако има увредени части и съвсем оскъдно подаваме вода /за пеларгониумите/.
Няма коментари:
Публикуване на коментар