Билкобер! Това са дните, на най-интензивно бране на диворастящи, а и на някои култивирани билки. Цвят липа, жълт кантарион, мащерка, равнец, еньовче, лайка - цветовете и стръкове от тези билки се събират точно сега. Кога се събират билките? От значение е коя част на растението се използва. По време на цъфтежа се събират билки, чиито цветове и стръкове се използват. Сега е тяхното време, поне за повечето от тях. Препоръчително е да се събират сутрин при сухо време. Ако цветовете и стръковете са мокри, по време на сушенето е голяма вероятността да почернеят. Когато се използват плодовете или семената на билките, то ще трябва да изчакаме до времето, когато те узреят - лятото, есента. Плодовете /боровинка, глог, бъзак, хвойна/ и семената /сминдух, бял трън, магданоз, анасон/ се прибират напълно узрели. Корените на растенията / живовляк, магданоз, лопен, жълта тинтява, / се прибират в по-късната есен, когато надземната част на растението приключва своя живот.
След прибирането на билките, следва да бъдат изсушени. Мястото за сушене трябва да е сенчесто и проветриво. Набраните цветове от бъз, невен, мащерка, рози, лайка и други се разпростират върху абсолютно суха не гланцирана хартия. Добре би било дори да имат известно разстояние помежду всеки цвят. Стръковете от жълт кантарион, маточина, еньовче, босилек и др. се връзват на снопчета по 10-20 стръка с естествено влакно и се провесват на сенчесто място с добра циркулация на свеж въздух/ под навес на сянка, таван, проветрив килер/. За три - четири седмици се изсушават. Счита се, че са достатъчно сухи когато при допир се разпадат, ако можем да ги стрием между палец и показалец на съвсем дребни частици са пресушени.
Снимката е на Анди Гебхард http://plumperquatsch.tumblr.com/image/45367379434 |
Съхранението им да е най-много до следващия сезон / до една година/, особено за стръкове и цветове. През следващата пролет и лято отново поляните ще ни привличат с прекрасните си / и полезни/ растения, за да напълним отново бурканите с ароматни, лечебни треви. На терасите и в градината отново ще цъфтят и зеленеят мащерка, магданоз, салвия, лавандула. Дори с елементарни градинарски умения и познания можем сами да си отгледаме подправки и билките.
Няма коментари:
Публикуване на коментар