петък, 23 ноември 2018 г.

На чай в коледния следобед

Очарованието на коледните дни е най-вече в това, че се събираме  цялото семейство, с приятели в уютната и топла атмосфера на дома. От тържествената вечеря на Бъдни вечер, изпълнена с известна мистика и строго спазвани  правила за брой, поредност и вид на ястия и обреди, през веселата закуска на сутринта на Коледа, съпроводена с разопаковането на подаръци, сред безпорядък от панделки и хартии, до почти спонтанните събирания с приятели в следващите дни - всичко това е съществена част от празника. В следобедните часове на  празничните дни обикновено събираме децата на приятели и съседи да поиграят и заедно се порадват на подаръците от Дядо Коледа. Дали на това събиране ще има много деца или само две три важното е настроението. Украсената стая, малка почерпка и много свободни игри са условие за доброто настроение на децата, а и на възрастните.


 


В дните на коледните празници настроението и празничната атмосфера  е добре да ни съпътства неотлъчно. Да присъства във всеки, дори най-малък и незначителен детайл или събитие. Пестеливо от към средства и време, но разточително на въображение и изобретателност, на отношение и любов към близките и духа на празника.

четвъртък, 22 ноември 2018 г.

Коледна украса за прозореца

Колкото по-често виждаме коледна украса на  обществени места, толкова по-често се замисляме за украсата у дома. Каква ще бъде тази  година? Какво ново и различно да направим от изминалите години? Обикновено  вадим кашоните с украсите и премисляме какво да преработим или как да го използваме по нов начин, за да направим  по-интересна и забавна таз годишната коледна украса. Украсените прозорци са един вид интериорна украса, но те пренасят и предават и на околните заразната коледна  атмосфера. Настроението на Коледа идва  освен от светещите булеварди и елхи в обществените пространства и от многото трепкащи светлинки по прозорците на домовете. Рано настъпва мрака, но  път на коледното ни настроение ще дадат  грейналите прозорчета.Те ще покажат пътя и на щедрия старец  в коледната нощ. Освен огрени от светлини, прозорците могат да са "заскрежени"  с помощта на подходящи стикери или изкуствен сняг, по тях могат да блестят красиви елхови украшения или  шишарки. 

 

 

 

 


В тези няколко снимки, които взаимстваме от  Pinterest, ни дават представа  за това, колко са големи възможностите за украсата на прозорците. Колко много творчество можем да вложим в тази дейност, като можем да включим всички от семейството. Изрязването на снежинки, оцветяването с шаблони, лепенето на стикери ще бъде харесвана и предпочитана работа от децата. За окачването над прозореца на венци и клони можем да разчитаме на порасналите вече деца или на съпрузите. Когато всички имат участие в изработването на украсата  тя освен че ще стане по-хубава, но  със сигурност ще възцари коледния дух в къщата.



вторник, 20 ноември 2018 г.

Как да избираме коледна звезда



Настъпват дните, в които  коледните звезди запълват пространствата в магазините. Когато ги гледаме  в такова голямо количество те ни харесват всичките. Когато трябва да купим за  дома си  или за подарък една, две   или дори малко повече,  то  вече ги разглеждаме  по-внимателно, оценяваме ги индивидуално. Когато са много, то са перфектни, но когато трябва да изберем определена от това много, какво да изберем?  Какво трябва да ни води при избора на растение?
Ефектните цветни листа на коледната звезда съвсем не са  нейните  цветове. Цветовете са онези, почти незабележими дребни пъпчици в средата  на ефектните  цветни  листа. Те говорят много  за състоянието на растението, за степента на развитие, а от там и  времето през което ще се радваме на  красиво растение. Тези цветове трябва да  са в степен на започващо разцъфване. Не трябва да са нито  изцяло цъфнали, нито опадали след цъфтежа.



Освен степента на разцъфване, трябва да се обръща внимание на  тургора на листата и цялостната визия на растението. Отпуснатите листа са признак на  ниски температури и течение, при които е преживявало растението  в магазина, а това от своя страна е повод да смятаме, че растението  трайно е загубило добрата си форма. Според сорта на растението листата са различни на дебелина, твърдост и наситеност на цвета, но  независимо от това листата трябва да са  свежи, нито отпуснати, нито навити или със засъхнали краища. Като знаем произхода на растението е ясно, че ако се налага да го пренасяме / при покупката от магазина/ в студен ден, растението трябва да е опаковано много добре и по възможност да остане най-малко време навън. Има реална опасност, впоследствие пренесено в топлата стая  /най-благоприятната температура за отглеждане на растението 18°-22°С /листата му да започнат да падат. Този ефект може да се получи и при засушаване  на растението. Преполиването също е нежелателно. Ако растението се преполива  листата му пожълтяват  и падат. Разваля се цялостния му вид и голяма е вероятността  да загине. Най-добрия начин за поливане е саксията да се потопи /до нивото на почвата в саксията/ в по-голям съд с леко хладка вода и да бъде държано до спиране на излизане на мехурчета във водата.  У дома  поансетията се чувства най-добре  на светло, но не  слънчево място, далече от отоплителни уреди. Приближават прекрасни дни на очакване и  радост. За създаването на празничното настроение определено голяма роля има коледната звезда. Да я изберем с разбиране и да и осигурим предпочитаните от нея условия.

  



сряда, 14 ноември 2018 г.

Преди първия сняг

Истинска златна есен-продължителна, топла, тиха, слънчева, прекрасна. Толкова много багри и толкова дълго време да им се наслаждаваме. Отминават дните и все повече се приближаваме към зимата. Вече очакваме нейната бяла покривка да скрие уморените есенни листа, фиестата на  цветове да  отстъпи място на монохромността. И все пак тези тихи и меланхолични есенни дни ни предоставят прекрасни гледки сред природата и в града. Остава още малко време да им се насладим.






Да заровим крака в нападалата шума и да поседнем на слънце по обед. Дали сме сред природата или в града от всякъде  ни заобикалят прекрасни гледки и би било голям пропуск да не намерим време да се порадваме на този цветен и спокоен, според едни, носталгичен и тъжен, според други,сезон.






Защото, поне за тази година, златните, слънчеви кратки есенни дни са вече на привършване. Очакваме и зимата със снежна белота, блясък и много празници.

събота, 3 ноември 2018 г.

В градината през есента




Октомври и ноември са типични есенни месеци, красиви, все още с много топли, слънчеви дни с красиви багри на широколистните дървета с ярко обагрени плодчета по храсти и дървета. Работата в градината има все още, а понякога и съвсем не малко, но тя зависи много от метеорологичните условия. Тази есен е особено благоприятна  с  много топли дни, без особени валежи / за разлика от много други места на континента/.  Във всеки хубав ден може едно по едно да подготвим градината за зимата. През есента  времето е чудесно за засаждане на луковичните растения, които ще ни радват с цъфтежа си през пролетта.


В градината или в съдове  луковиците трябва да бъдат засадени  най-късно до средата на месец ноември. Много рядко  времето продължава да е  меко и да не замръзва почвата, че да отложим тази работа  за по-късно. Без да  са особено претенциозни към почвата, за предпочитане е да подберем добра почва с необходима пропускливост и дренажни свойства, ако се налага може да се добави  пясък и на подбраните места да се засадят луковиците на пролетните цветя при известни правила. Не пропускам  да спомена, че ефекта по време на цъфтежа е безспорен, ако се засаждат  в групи от поне 7-10 броя луковици, а не по единично. Единични цветове, разпръснати са ефектни само когато са сред моравата. Сега е най-подходящо за засаждане на рози от корени, както и всички многогодишни храсти и дървета. Сега е времето, в което да  снабдим градината с още някои  красив вид роза или храст с неподражаеми цветове или ефектни листа, които още през следващата година ще ни донесат удовлетворение и радост. 


Втората половина на месец октомври, когато има възможност за достатъчно ниски температури, особено в котловините е време да приберем грудките на далиите, бегониите – туберози, кана, гладиолите. Почистени и сухи те се прибират до следващата пролет. Смесените лехи трябва да бъдат освободени от едногодишните растения, окопани и по възможност мулчирани. 


В сухи дни е добре да се приберат последните узрели семена  в хартиени пликове и надпишат, за да ни послужат през следващата година.  Продължава да се прибира праз, зеле, моркови. През октомври и първата половина на ноември листопада е силен и една почти ежедневна дейност е отстраняването на опадалите листа от моравата. Ако все още не сме обособили място за контейнер за компост, времето е подходящо да го направим и окосената трева, опадалите листа и многото органични отпадъци от градината по това време да дадат началото на тази толкова полезна дейност. Компостът дава на растенията необходимите им вещества за доброто им развитие и надеждно замества оборската тор. 


Времето е подходящо за почистване и прибирането на съдовете, в които през лятото са били засадени едногодишни растения. Задължително е да ги приберем добре почистени и обеззаразени, за да може спокойно да ги ползваме през следващата година. От този месец започва интензивната подготовка на зимуващите навън растения, устойчиви на ниски температури. Според тяхната чувствителност трябва да се вземат и съответните мерки, за да могат със сигурност да прекарат добре зимния сезон. По-скоро засадените растения е добре да се предпазят от ниските температури като се обвият стволовете със слама и изолиращо фолио. Друга част от растенията е добре да бъдат покрити коренищата с прегоряла оборска тор или мулчиращи кори. По-топлолюбиви растения, за които имаме съмнения че ще преминат успешно ниските температури  е добре да бъдат прибрани при възможност в оранжерия или в светли помещения, където температурата не пада под -5°С. Моравата продължава да се поддържа, за да посрещне периода на покой в достатъчно добро състояние и през пролетта да се раззелени в пълната си прелест. Косенето макар и рядко продължава, като се регулира косачката, така че височината на тревния чим да е малко по-висок в сравнение с лятото около 5см. Вертикулирането и аерирането се извършват, за да се освободи моравата от изсъхналите туфи и мъха. 


През първата половина на  октомври все още може да се подсее на оголените места /дневните температури достигат и надминават 20°С/. Ако времето дълго се задържи без валежи се налага да полеем, като за предпочитане е да се направите през деня, когато температурите са  високи и растенията няма да посрещнат ниските нощни температури влажни. Подхранването на моравата е необходимо с комбинирана тор, но за разлика от пролетното и лятно подхранване торта трябва да е с по-малко съдържание на азот, за да може моравата да остане в покой, но да има достатъчно хранителни вещества за корените. През октомври  и ноември продължава организирането и подготовката   на градината или външните части на дома за студените и мразовити следващи дни и месеци. През това време съвсем  е добре да си помислим и за настроението  през започващата зима и да се постараем да го  повишим с  няколко добре засадени / с подходящи  растения/  сандъчета или съдове. Да направим  декорация за вратата или в някои от ъглите на балкона или верандата. Въпреки студеното време, направеното с любов за уюта на дома винаги сгрява, а и тепърва ни предстоят  много празници.

четвъртък, 1 ноември 2018 г.

Есенни празници на плодородието

Месец октомври, а и началото на ноември е време, в което  приключват определени   стопански дейности, а за други е точно сезона. Това е повод  за равносметка и празненства, които ознаменуват успешния край на  труда, както и радостта от постигнатите  резултати.  В Москва, в края на септември и началото на октомври 10.09-07.10 2018г. е празникът Золотая  осень. На Манежния площад сред богата есенна украса се разполагат щандове за различни плодове и зеленчуци както и разнообразни други храни. Както на всеки фестивал има много кулинарни изненади както и забавления за цялото семейство.




Едно необичайно лозе в сърцето на Париж  е място за празнуване на гроздобера. За днешни дни  мястото на лозето може да е необичайно, но хълмът Монмартър  още от 12в. е бил отлично място за отглеждане на грозде. Лозята на хълма обаче във времето  са били изяждани за сметка на урбанизирането на тази част на града,  за да се дойде до 1928г. когато  е останало само това лозе на ъгъла на улиците St.Vinsent  и Des Saules, за да  напомня  за старата слава на  този винарски район. Затова точно тук още от 1934 г.  всеки втори уикенд на месец октомври се празнува празник на гроздобера. Със своите само 1600 кв. метра  площ, лозето дава годишно около 1500 бутилки вино. На  фестивал като на фестивал с много музика и фолклор, различни храни и много вино. С всяка измината година този  хем градски, хем посветен на една чисто аграрна дейност фестивал набира все повече почитатели и е притегателно място  през тези три дни не само за живущите от 18 район на  Париж, но от целия град и много туристи от цял свят. 




Едно макар и красиво,  но  доскоро съвсем неизвестно село - Ливаде, сред Мотовунската  гора, в сърцето на полуостров Истрия /Хърватия/, от средата на октомври до средата на ноември, всеки уикенд става страхотна гурме дестинация. Причината е,  че в горите наоколо и по поречието на река Мирна  се намират тези така ценени от всички грудки на  белия и черния трюфел. Благоприятните условия - алкална почва, достатъчно влага и наличието на върба, топола, дъб в широколистните гори на полуострова го прави  известен с  трюфелите  и  всяка есен,  та чак до  януари / берат се само когато са узрели/ горите се огласят от специално обучени кучета, които търсят и за щастие намират в корените на дърветата тези така ценени от гурманите  гъби.  Тези гори са били ценни и под  покровителство още когато полуостровът е владян от венецианците, както и по-късно от Австро-Унгария. Ценните дървесни видове са били причина тази гора да е  била специално опазвана и обявена за резерват за горска  растителност.



Десет уикенда  от 15 септември до 19 ноември  селцето става  притегателен център на много хора от цяла Европа, а и от света, дошли да опитат  гурме кухня,  сезонни местни продукти , младо вино от настоящата година, продуктите  на фабрика Zigante / Plovanija/. 


През есента  в Италия при  завършване  беритбата  на маслини в средата  на ноември в много  области се провеждат  празници на зехтина,  съпроводени  с големи  трапези с месни  деликатеси. По време на тези празници може да се участва  в ръчното бране на маслините, да се посети мястото, където се пресоват маслините и се получава зехтина и всеки може да отнесе у дома  бутилка пресен зехтин. Особено интересно е участието в дегустацията на  зехтин, за да разберем колко може да се различава вкуса на зехтина, купен от супермаркета и този представен на дегустациите. Е тази година времето се оказа  не само неблагоприятно, а направо бедствено   на много места,  особено в средна и северна Италия. Това не може да не окаже  своето изключително неблагоприятно въздействие.


Приключването на активния селскостопански  сезон и празнуването на реколтата и резултатите на  човешкия  труд са прекрасен празник и повод да се замислим за това колко е съществено да пазим природата  и да получаваме качествени  селскостопански продукти. Качествените продукти са гаранция за добра храна и за добро здраве, а какво по-важно от това. Богатата и качествена  реколта,  увенчания с успех труд са винаги повод за радост и тържество.

Снимките са от официалните сайтове на събитията